Jump to content
  • Recent Posts / Topics

• 58
      Everywhere Our Coffee Shop
      ioanis - Posted
      PYRAMIDOS  και....... ξερό ψωμί  λέμε...........δώσεεεεεε!!!!. Την   επόμενη  χρονιά θα τους καλέσω στο πανηγύρι του   χωριού.
    • 9
      ioanis - Posted
      Ναί.....ναί .........ξέρω - ξέρω  ..........επαρχία.....επαρχία.
    • 9
      ioanis - Posted
      Δηλαδή η ταλαιπωρία  δεν έχει τέλος......απαράδεκτα πράγματα....αυτή η ιστορία έπρεπε να κρατήσει το πολύ έναν μήνα και όχι ένα ολόκληρο καλοκαίρι.
    • 9
      Pd1 - Posted
      Οχι καμιά σχέση ιωαννη μάλλον με έχεις μπερδέψει!!! Λοιπων τα κουφά συνεχιζονται. Ενω εχω κάνει αίτηση μεταφοράς από τέλος μαΐου, η vodafone εχει εκδώσει λογαριασμούς κανονικα μέχρι και σήμερα για υπηρεσία που δεν δουλεύει! Μάλιστα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό οτι εχει μπει φραγή λόγο μι πληρωμής...... Φυσικά και δεν θα πληρώσω τίποτα... 
    • 0
      ioanis - Posted
      556 ευρώ η μία μπίρα. Πώς θα είναι ο κόσμος το 2100;   Οι Βρετανοί επιστήμονες, αναλύοντας δεδομένα προηγούμενων δεκαετιών ρίχνουν μια ματιά στο κόστος διαβίωσης, στα επιτεύγματα της ανθρωπότητας και στην κατάσταση του πλανήτη μας σε 100 χρόνια από σήμερα.

Οι ισχυρισμοί τους, όπως αναφέρει ο «Ελεύθερος Τύπος», βασίζονται σε υπολογιστικά μοντέλα που αξιοποιούν πραγματικές μετρήσεις για να φανερώσουν τα μελλοντικά κατορθώματα αλλά και τις συνέπειες των πράξεων του ανθρώπινου είδους έως το 2100.

Η εξέλιξη των τιμών στα ράφια των καταστημάτων, ο ρυθμός εμφάνισης ακραίων καιρικών φαινομένων, η ανάπτυξη της τεχνολογίας και της επιστήμης, η κατάσταση της υγείας των ανθρώπων και το προσδόκιμο ζωής είναι ορισμένα μόνο από τα χαρακτηριστικά των τελευταίων δεκαετιών που συσχέτισαν οι αναλυτές για να καταλήξουν σε συμπεράσματα που μέχρι πρότινος ανήκαν στη σφαίρα της φαντασίας.

556 ευρώ η μία μπίρα

Είδη πολυτελείας φαίνεται ότι θα αποτελούν τα περισσότερα καταναλωτικά αγαθά το 2083, καθώς ένα καρβέλι ψωμί θα κοστίζει 23,3 ευρώ, ένα λίτρο γάλα 347,7 ευρώ, μία δωδεκάδα αυγών 76,9 ευρώ και ένα μεγάλο ποτήρι μπίρας θα ξεπερνάει τα 556 ευρώ. Κάνε like στην σελίδα του Θεαματικό στο Facebook για να είσαι ενημερωμένος για ΟΛΑ! Οικονομικό θα παραμείνει μόνο το γρήγορο φαγητό καθώς ένα χάμπουργκερ δεν θα ξεπερνάει τα 4,35 ευρώ. Επίσης, τα αντρόγυνα θα το σκέφτονται ακόμα περισσότερο πριν παντρευτούν καθώς ο γάμος θα κοστίζει 154.000 ευρώ.

Σαχάρα… η Νότια Ευρώπη

Πολλά είδη ζώων όπως η πολική αρκούδα αλλά και το 1/5 των ερπετών θα έχουν εξαφανιστεί σε 70 χρόνια από τώρα εξαιτίας της ανόδους της θερμοκρασίας. Σε ορισμένα σημεία του πλανήτη , ιδιαίτερα στο νότιο τμήμα του, το θερμόμετρο θα δείχνει μόνιμα τους 50 βαθμούς Κελσίου. Την ίδια στιγμή, ο υδράργυρος δεν θα πέφτει κάτω από τους 40 βαθμούς Κελσίου στο Παρίσι και το Λονδίνο, ενώ οι μεσογειακές χώρες όπως η Ισπανία, η Ιταλία και η Ελλάδα θα μετατραπούν σε απέραντες ερήμους με κλίμα όμοιο με εκείνο της Βόρειας Αφρικής σήμερα.

Αποικία στον Δία!

Εκτός από τη δημιουργία βάσης στη Σελήνη, που θα έχει ολοκληρωθεί από το 2058, οι επιστήμονες θα έχουν καταφέρει να πραγματοποιήσουν και την πρώτη επανδρωμένη διαστημική αποστολή που θα προετοιμάσει το έδαφος για τη δημιουργία αποικίας στο μεγαλύτερο πλανήτη του ηλιακού μας συστήματος, τον Δία, στα τέλη του 2089.

Ανδροειδή στην υπηρεσία του νόμου

Το 2040 όλα τα αυτοκίνητα θα λειτουργούν με αυτόματο πιλότο, ενώ την τήρηση του νόμου θα έχουν αναλάβει ήδη από το 2048 ανδροειδή ρομπότ, τα οποία θα χρησιμοποιούνται όχι μόνο για την αστυνόμευση των πόλεων αλλά και για την καταστολή διαδηλώσεων και εξεγέρσεων. Μάλιστα από το 2080 η μετάβαση των Αμερικανών και των Ευρωπαίων στις δύο ηπείρους θα είναι πολύ πιο εύκολη και γρήγορη χάρη στο προηγμένο υπερατλαντικό υποθαλάσσιο τούνελ που θα ενώνει ΗΠΑ και Ευρώπη.

Τεχνητά όργανα

Το 2080 οι ασθενείς θα έχουν στη διάθεσή τους κάθε είδους μόσχευμα που θα έχει δημιουργηθεί σε εργαστήριο με τη βοήθεια της βιοτεχνολογίας, καθώς και πλήθος ειδικευμένων ιατρικών συσκευών που θα επιβλέπουν κάθε δευτερόλεπτο την κατάσταση της υγείας τους.

Μία γλώσσα, κοινό νόμισμα

Οι ειδικοί ισχυρίζονται ότι τα νομίσματα που χρησιμοποιούνται σήμερα θα έχουν αντικατασταθεί από ένα διεθνώς κοινά αποδεκτό ψηφιακό νόμισμα πριν από το 2085, ενώ 100 χρόνια αργότερα η παγκοσμιοποίηση θα έχει οδηγήσει στη χρήση μιας και μόνο γλώσσας. Πηγή : http://www.onespecialprice.gr/box9/a170/6e.htm?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook&fbclid=IwAR2Nd66tK-guw2yYMR9msCUVV7LccSyIvEqFQIeRH9IQCWfTlynvUPvW5S0
    • 9
      ioanis - Posted
      Τί ; ........πώς γίνεται αυτό  εγώ ξέρω για Περιστέρι μεριά ότι είσαι....λές να ταχω μπερδέψει;  Εκτός και αν πήγες για ....διακοπές.
    • 9
      Pd1 - Posted
      Επαρχία είμαι Ιωάννη! 
    • 9
      ioanis - Posted
      Aααα!!   ρε φίλε  τι πέρασες  και ακόμα δεν τελείωσες ....και όλα αυτά συμβαίνουν στην Αθήνα.....φαντάσου τώρα να θέλει κάποιος να κάνεις μεταφορά τηλεφώνου στην επαρχία τι θα περάσει ο άνθρωπος.
    • 9
      Pd1 - Posted
      Καλησπερα σε όλους. Λοιπών ξέρω ότι έχω χαθεί αλλά ανωτέρα βία που λένε! Κοιτάξτε να δείτε τι έχω τραβήξει. 29 Μάιου παίρνω τηλ την Vodafone και ρωτάω τι χαρτιά χρειάζονται για να γίνει η μεταφορά της γραμμής στο νέο σπίτι Ρωτάω αν υπάρχει διαθεσιμότητα και μου λένε ότι ναι υπάρχει και σε 15 με 20 μέρες το αργότερο θα έχω τηλέφωνο. Δεν μου ανέφεραν και κακός όπως αποδείχτηκε ότι από εμάς υπάρχει διαθεσιμότητα αλλά από πλευράς ΟΤΕ ίσως να μην υπάρχει και ότι μπορεί να χρειαστεί να περιμένω και 2 μήνες!! Στης 30 του μήνα στέλνω μέσω email ότι μου ζήτησαν. Περνάνε οι μέρες 15-20 και λέω ας πάρω τη να ρωτήσω αν έχει προχωρήσει. Και τι μου λένε? ναι από εμάς είναι οκ αλλά περιμένουμε τον ΟΤΕ γιατί δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, δηλαδή ελεύθερο ζευγάρι στο καφαο για να μου φέρουν την γραμμή. Μα λέω  γιατί αλλά μου είπατε πριν και άλλα λέτε τώρα? Ο-η συνάδερφος κακός δεν σας ενημέρωσε σχετικά με αυτό το ζήτημα ήταν η απάντηση και ίσως θα χρειαστεί να περιμένετε και πάνω από 2 μήνες. Τσαντισμένος κλείνω το τηλ και σκεφτόμουν τι να κάνω? Εν το μεταξύ στο σπίτι υπήρχε γραμμή που ανήκει στον ιδιοκτήτη στην forthnet αλλά δεν ήθελα να το κρατήσω πάρα να φέρω το δικό μου νούμερο. Λέω θα πάω στη forthnet και ας πληρώσω και ρήτρα για σπάσιμο του συμβολαίου 100 ευρώ. Επίσης στα ιδία χρήματα το πακέτο της forthnet ήταν καλύτερο καθώς είχε απεριόριστα κινητά. Πάω στο κατάστημα και με διαβεβαιώνουν και αυτοί ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και ότι το πολύ σε 15 ημέρες θα έχει λήξει το θέμα, λέω άντε να δούμε……Την ιδία μέρα μέσω email αλλά και τηλεφώνου ζητάω ακύρωση της μεταφοράς από την Vodafone. Μετα από 4-5 ημέρες πάω να ρωτήσω. Έχουμε πρόβλημα με τον βρόχο μας βγάζει άγνωστο και θα πρέπει να μιλήσετε με την Vodafone αν αυτό που αναγράφει ο λογαριασμός είναι σωστό. Παίρνω τηλ και κάνουμε διασταύρωση ότι είναι σωστός. Ξαναπάω και τους λεν ότι κάτι άλλο συμβαίνει καθώς κάναμε διασταύρωση με την Vodafone και δεν υπάρχει πρόβλημα, οκ μου λένε θα το δούμε.Mετα από μέρες με παίρνουν τηλ από forthnet και μου λένε. Η Αίτηση σας έχει ακυρωθεί λέω για ποιο λόγο? Λόγο ότι η Vodafone έχει προχωρήσει σε κατάργηση του βρόχου σας και θα πρέπει να κατασκευαστεί νέος από εμάς από την αρχή με κόστος κάπου στα 70 ευρώ αν θυμάμαι καλά αλλα και πάλι θα πρέπει να περιμένω ίσως για πάνω από 2 μήνες!! Λέω αφήσετε να το σκεφτώ και θα σας απαντήσω. Ξανά τηλ στην Vodafone ρωτάω για τον βρόχο, δεν έχουμε καταργήσει τίποτα εμείς η απάντηση!! Το μόνο που βλέπουμε είναι μια αίτηση ακύρωσης που κάνανε αλλά ακόμα δεν έχει γίνει δεκτή…… Αφού της περιγράφω όλα τα παραπάνω και με ρωτάει τελικά που θέλετε να πάτε σε εμάς η στην forthnet? Λέω οκ παραμένω σε εσάς τελικά και ακυρώστε την αίτηση που έκανα για ακύρωση. Οι μέρες παίρνανε και ακόμα τηλέφωνο τίποτα. Προχθές λέω ας πάρω να δω τι θα μου πουν αυτή την φορά!!! Η αίτηση σας είναι σε αναμονή λόγο ΟΤΕ!! Σιγά το καινούργιο νέο της είπα! Δηλ πόσο θα χρειαστεί να περιμένω ακόμα? Άγνωστο μου απαντάει. Μα είναι ανάγκη είμαι ηλεκτρονικός και το internet μου είναι απολυτός απαραίτητο της λέω. Δεν σας έχουν δωσει την ρεζέρβα επικοινωνίας? Ορίστε? Τι είπατε? Μα Φυσικά και όχι απαντάω, κακώς παράληψη των συναδέρφων μου απαντάει. 70 ημέρες περιπου και ακομα δεν εχω τηλέφωνο... Τελικά για να μην τα πολυλογώ ενεργοποίησα σε μια κάρτα cu που είχα την ρεζέρβα. Είναι ιδική υπηρεσία που την δίνουν σε τεχνικό πρόβλημα που δεν μπορεί να διορθωθεί σύντομα αλλά και σε περίπτωση σαν την δική μου που αργεί να συνδεθεί η γραμμή για πάνω από 1 μήνα. Κάθε εβδομάδα μπαίνουν 3 gb την ημέρα για internet και λεπτά ομιλίας. Αυτό μέχρι να συνδεθεί η γραμμή του σταθερού. Και ήταν κάτι που θα έπρεπε να μου το είχαν δώσει πριν 1 μήνα….. Και γι αυτό έχω βάλει την κάρτα στο κινητό, το έκανα hotspot ώστε να δώσω internet στο laptop και να σας γράφω. Αυτά για την ώρα σας καληνυχτίζω.

Welcome to Newsat

Welcome to Newsat, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Newsat by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends

Send personal messages to other members.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

ioanis

556 ευρώ η μία μπίρα. Πώς θα είναι ο κόσμος το 2100;

Recommended Posts

556 ευρώ η μία μπίρα. Πώς θα είναι ο κόσμος το 2100;

6zap.thumb.jpg.1f431f2a14a1774f54f90be82054c9c1.jpg

Οι Βρετανοί επιστήμονες, αναλύοντας δεδομένα προηγούμενων δεκαετιών ρίχνουν μια ματιά στο κόστος διαβίωσης, στα επιτεύγματα της ανθρωπότητας και στην κατάσταση του πλανήτη μας σε 100 χρόνια από σήμερα.

Οι ισχυρισμοί τους, όπως αναφέρει ο «Ελεύθερος Τύπος», βασίζονται σε υπολογιστικά μοντέλα που αξιοποιούν πραγματικές μετρήσεις για να φανερώσουν τα μελλοντικά κατορθώματα αλλά και τις συνέπειες των πράξεων του ανθρώπινου είδους έως το 2100.

Η εξέλιξη των τιμών στα ράφια των καταστημάτων, ο ρυθμός εμφάνισης ακραίων καιρικών φαινομένων, η ανάπτυξη της τεχνολογίας και της επιστήμης, η κατάσταση της υγείας των ανθρώπων και το προσδόκιμο ζωής είναι ορισμένα μόνο από τα χαρακτηριστικά των τελευταίων δεκαετιών που συσχέτισαν οι αναλυτές για να καταλήξουν σε συμπεράσματα που μέχρι πρότινος ανήκαν στη σφαίρα της φαντασίας.

556 ευρώ η μία μπίρα

Είδη πολυτελείας φαίνεται ότι θα αποτελούν τα περισσότερα καταναλωτικά αγαθά το 2083, καθώς ένα καρβέλι ψωμί θα κοστίζει 23,3 ευρώ, ένα λίτρο γάλα 347,7 ευρώ, μία δωδεκάδα αυγών 76,9 ευρώ και ένα μεγάλο ποτήρι μπίρας θα ξεπερνάει τα 556 ευρώ.

Κάνε like στην σελίδα του Θεαματικό στο Facebook για να είσαι ενημερωμένος για ΟΛΑ!

Οικονομικό θα παραμείνει μόνο το γρήγορο φαγητό καθώς ένα χάμπουργκερ δεν θα ξεπερνάει τα 4,35 ευρώ. Επίσης, τα αντρόγυνα θα το σκέφτονται ακόμα περισσότερο πριν παντρευτούν καθώς ο γάμος θα κοστίζει 154.000 ευρώ.

Σαχάρα… η Νότια Ευρώπη

Πολλά είδη ζώων όπως η πολική αρκούδα αλλά και το 1/5 των ερπετών θα έχουν εξαφανιστεί σε 70 χρόνια από τώρα εξαιτίας της ανόδους της θερμοκρασίας. Σε ορισμένα σημεία του πλανήτη , ιδιαίτερα στο νότιο τμήμα του, το θερμόμετρο θα δείχνει μόνιμα τους 50 βαθμούς Κελσίου. Την ίδια στιγμή, ο υδράργυρος δεν θα πέφτει κάτω από τους 40 βαθμούς Κελσίου στο Παρίσι και το Λονδίνο, ενώ οι μεσογειακές χώρες όπως η Ισπανία, η Ιταλία και η Ελλάδα θα μετατραπούν σε απέραντες ερήμους με κλίμα όμοιο με εκείνο της Βόρειας Αφρικής σήμερα.

Αποικία στον Δία!

Εκτός από τη δημιουργία βάσης στη Σελήνη, που θα έχει ολοκληρωθεί από το 2058, οι επιστήμονες θα έχουν καταφέρει να πραγματοποιήσουν και την πρώτη επανδρωμένη διαστημική αποστολή που θα προετοιμάσει το έδαφος για τη δημιουργία αποικίας στο μεγαλύτερο πλανήτη του ηλιακού μας συστήματος, τον Δία, στα τέλη του 2089.

Ανδροειδή στην υπηρεσία του νόμου

Το 2040 όλα τα αυτοκίνητα θα λειτουργούν με αυτόματο πιλότο, ενώ την τήρηση του νόμου θα έχουν αναλάβει ήδη από το 2048 ανδροειδή ρομπότ, τα οποία θα χρησιμοποιούνται όχι μόνο για την αστυνόμευση των πόλεων αλλά και για την καταστολή διαδηλώσεων και εξεγέρσεων. Μάλιστα από το 2080 η μετάβαση των Αμερικανών και των Ευρωπαίων στις δύο ηπείρους θα είναι πολύ πιο εύκολη και γρήγορη χάρη στο προηγμένο υπερατλαντικό υποθαλάσσιο τούνελ που θα ενώνει ΗΠΑ και Ευρώπη.

Τεχνητά όργανα

Το 2080 οι ασθενείς θα έχουν στη διάθεσή τους κάθε είδους μόσχευμα που θα έχει δημιουργηθεί σε εργαστήριο με τη βοήθεια της βιοτεχνολογίας, καθώς και πλήθος ειδικευμένων ιατρικών συσκευών που θα επιβλέπουν κάθε δευτερόλεπτο την κατάσταση της υγείας τους.

Μία γλώσσα, κοινό νόμισμα

Οι ειδικοί ισχυρίζονται ότι τα νομίσματα που χρησιμοποιούνται σήμερα θα έχουν αντικατασταθεί από ένα διεθνώς κοινά αποδεκτό ψηφιακό νόμισμα πριν από το 2085, ενώ 100 χρόνια αργότερα η παγκοσμιοποίηση θα έχει οδηγήσει στη χρήση μιας και μόνο γλώσσας.

Πηγή : http://www.onespecialprice.gr/box9/a170/6e.htm?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook&fbclid=IwAR2Nd66tK-guw2yYMR9msCUVV7LccSyIvEqFQIeRH9IQCWfTlynvUPvW5S0