Jump to content
  • Recent Posts / Topics

• 12
      Ip TV
      tasos.cz - Posted
      Ετσι ειναι Γιαννακη, εμεις που ζουμε στο εξωτερικο οπου υπαρχει προγραμματισμος και σοβαροτητα, βλεπουμε τα χαλια της Πατριδας και ποναει η καρδια μας.
    • 12
      Ip TV
      ioanis - Posted
      Μήν περιμένεις γενικότερα να δείς Ελληνική τηλεόραση της προκοπής  είμαστε εκ φύσεως λαός που όλα τα κάνουμε ......αρπακόλα.....γεφύρια  πέφτουνε....γιατροί  τ,αρπάζουνε  ,πανεπιστήμια  μπάχαλο   άσε αδερφέ  είμαστε ενα μάτσο χάλια.
    • 12
      Ip TV
      tasos.cz - Posted
      Λοιπον  αγαπητοι φιλοι,  μου εστειλαν απο την Τσεχια μια λιστα με τσεχικα IPTV καναλια και ετριβα τα ματια μου. Τι να πει καποιος οταν συγκρινει την  τελεια ποιοτητα αυτων των IPTV καναλιων με τα δικα μας χαμηλης ποιοτητας και διακοπες IPTV ελληνικα κανάλια. Η διαφορα ποιοτητας ειναι οπως η ημερα με την νυκτα. Το λιγoτερο που μπορω να πω ειναι, οτι οι Τσεχοι καναλάρχες σεβονται τους τηλεθεατες των IPTV καναλιων που τα παρακολουθουνε. Μακαρι καποτε και οι ιδιοκτητες των ελληνικων IPTV καναλιών να δειξουνε αναλογο σεβασμο σε μας τους τηλεθεατες των ελληνικων IPTV.   Θα ειναι προς το συμφερον ολων, ιδιοκτητων και τηλεθεατων.
    • 2
      Ip TV
      tasos.cz - Posted
      Η ΙΡΤV  θα καθιερωθει να ειναι η πρωτη δυναμη στην τηλεθεαση και θα εκθρονισει την δορυφορικη. Απο την αλλη η δορυφορικη δεν θα πεθανει ποτε γιατι μονο εκεινη μπορει να μεταδωσει ανετα  τα καναλια 4Κ και 8Κ ενω η ΙΡΤV εκει θα "κολλωσει" λογω περιορισμενων ταχυτητων του Ιντερνετ. Δεν μπορει να εχουνε ολοι Ιντερνετ μεσω οπτικων ινων και με πολυ μεγαλες ταχυτητες
    • 2
      Ip TV
      transporter245 - Posted
      Κάποιοι λένε ότι '' Πέθανε '' η Δορυφορική. Αυτό δεν το πιστεύω, απλά έχει τα κάτω τις, διότι η IPTV είναι καλύτερη σε σχέση με την Δορυφορική. Και εγώ προτιμώ την IPTV!
    • 2
      Ip TV
      ioanis - Posted
      Η IPTV εκθρονίζει την δορυφορική     Μια ενδιαφέρουσα στατιστική αναφέρει η εταιρεία SNL Kagan του ομίλου S&P Global Market Intelligence, που δείχνει ότι μέχρι το 2018 η IPTV είχε ξεπεράσει την απευθείας δορυφορική λήψη (DTH), καθιστώντας τη δεύτερη μεγαλύτερη πλατφόρμα διανομής συνδρομητικής τηλεόρασης στον κόσμο.

Με αύξηση 14,3% σε ένα χρόνο, η IPTV είναι η ταχύτερα αναπτυσσόμενη τεχνολογία πέρυσι, αντιπροσωπεύοντας το 23,4% του συνόλου των 1,07 δισ. νοικοκυριών παγκοσμίως. Οι προβλέψεις δείχνουν επίσης ότι θα πρέπει να σημειωθεί ετήσιος ρυθμός αύξησης των συνδρομητών περίπου 7% μέσα στα επόμενα πέντε χρόνια, ακολουθούμενος από την επίγεια ψηφιακή τηλεόραση, DTT.

Και παρά το ό,τι η καλωδιακή τηλεόραση αναμένεται να παραμείνει η μεγαλύτερη πλατφόρμα λήψης στον κόσμο μέχρι το 2023, ο αριθμός των συνδρομητών της αναμένεται να μειωθεί κατά 0,3% μέχρι τότε, κυρίως λόγω της μετάβασης στην IPTV στην Ασία-Ειρηνικό και στη Δυτική Ευρώπη. Πηγή digitaltvinfo  
    • 14
      Ip TV
      transporter245 - Posted
      Εμένα δεν έχει Δορυφορικό δέκτη, μόνο επίγειο, βλέπω και τα HD επίγεια κανάλια! Ωραία είναι πάντως, μου αρέσει! 
    • 14
      Ip TV
      tasos.cz - Posted
      Γιαννη βλεπω εχουμε την ιδια διαγωνιο οθονης TV και μαλιστα τον ιδιο κατασκευαστη  της TV. Και εγω εχω μια 42αρα LG  LED TV  την 42LB550V που εχει ενσωματωμενο δορυφορικο δεκτη. Ομως δεν τον χρησιμοποιω τον ενσωματωμενο δορ.δεκτη γιατι δεν εχει τα keys BISS για την ΕΡΤ. Εχω συνδεδεμενο  το παλιο μου PC με  windows 7 με την 42αρα LG και βλεπω αρκετες φορες ελληνικες ταινιες μεσω του VLC του Η/Υ που συνδεεται με την 42αρα LG
    • 14
      Ip TV
      transporter245 - Posted
      Μια χαρά Τάσο Μπράβο! Εγώ έχω μια LG 42'' Ιντσών, και συνδεδεμένο τον Υπολογιστή με HDMI καλώδιο! Αν πάρω δέκτη, θα τον συνδέσω και αυτό στην άλλη θύρα HDMI από τις τρεις θύρες HDMI που έχει η τηλεόραση μου!  
    • 14
      Ip TV
      tasos.cz - Posted
      Το ξερω Γιαννη και εγω οταν θελω να δω ολη την λιστα τα βλεπω με τον φορητο Η/Υ μου μεσα στην 16αρα LED οθονη του. Ομως τα ελληνικα  IPTV καναλια που μπορουνε να παιξουνε μεσω του δορυφορικου μου δέκτη ΑΜΙΚΟ 8265+  τα βλεπω απο εκει γιατι ο ΑΜΙΚΟ ειναι συνδεδεμος με την μεγαλη οθονη της τηλεορασης.  Ο δορυφορικος δεκτης ΑΜΙΚΟ 8265+ ειναι πολυ καλος δορυφορικος δεκτης, ειναι καινουργιος δεκτης και εχει πολυ καλο media player, παιζει ολα τα ελληνικα καναλια, εκτος απο εκεινα που ειναι μεσω του youtube.

Welcome to Newsat

Welcome to Newsat, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Newsat by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends

Send personal messages to other members.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

tasos.cz

Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ

Recommended Posts

Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ

internet.jpg

Δημιούργησα αυτό το θέμα γιατί έχει τεράστια σημασία για μας τους Έλληνες του εξωτερικού να βλέπουμε και να ακούμε τα τηλεοπτικά κανάλια της Μητέρας Πατρίδας Ελλάδας.

Εκτός όμως από εμάς τους ομογενείς το θέμα ενδιαφέρει  και τους συμπατριώτες μας στην Ελλάδα όταν για διάφορους λόγους δεν έχουνε την δυνατότητα να βλέπουν τα ελληνικά κανάλια με την επίγεια ή με την δορυφορική λήψη και είναι αναγκασμένοι να στραφούνε προς το Ιντερνετ. 

Τα ελληνικά κανάλια ειναι δυνατόν να τα βλέπετε με την ιστοσελίδα που την ανέφερε φίλος απο άλλο φόρουμ και που είναι αυτή εδώ:

ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια απο το Ιντερνετ

Για όσους δεν ξέρετε αρκεί να πάτε με το ποντίκι στην ιστοσελίδα και με το δεξί κλικ να αποθηκεύσετε την "ιστοσελίδα ως" σε κάποιο δικό σας φάκελο και θα πάρετε το αρχείο android βλέπε εικόνα 1.

1.-android.jpg

εικονα 1

Σε συνέχεια πάτε με το ποντίκι στο αρχείο android και το ανοίγεται με το πρόγραμμα vlc, βλέπε εικόνα 2.

2.-anoigma-android.jpg

εικονα 2

Χτες όλο το βράδυ με ενθουσιασμό σέρφαρα σε όλα τα  ελληνικά κανάλια της ιστοσελίδας βλέποντας ειδήσεις, συζητήσεις, ταινίες, τραγούδια, αθλητικά, κλπ. όλα σε ελληνική γλώσσα ή με ελληνικούς υποτίτλους.

Σε κάποια κανάλια  η εικόνα είναι αρκετά καλή, σε άλλα μέτρια έως κακή. Στο σύνολο όμως ήτανε ικανοποιητική  με καλή εικόνα η παρακολούθηση όλων των καναλιών στην 16άρα LED οθόνη του φορητού υπολογιστή μου.

Επίσης διαπίστωσα ότι διακόπτεται η εκπομπή του καναλιού όταν θίγονται συμφέροντα όπως έγινε με το κανάλι ΕΡΤ3 στο οποίο εμφανίστηκε το μήνυμα  "Το τηλεοπτικό πρόγραμμα δεν μεταδίδεται διαδικτυακά λόγω δικαιωμάτων" βλέπε εικόνα 3.  Άνοιξα από περιέργεια την τηλεόραση και από το δορυφορικό κανάλι της ΕΡΤ3 στις 3,1Ε διαπίστωσα ότι η ΕΡΤ3 μετέδιδε  την στιγμή αυτή  τον ποδοσφαιρικό αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων NTOXA 2018 , μεταξύ KAS-RMA  (KASIMA Ιαπωνίας και REAL MADRID της Ισπανίας)

3.-ert3-diakopi-metadosis.jpg

εικονα 3

Το αρχείο android μπορείτε να το ανοίξετε και με άλλα προγράμματα όπως είναι το Windows Media Player, to jetAudio και άλλα.

Η ιστοσελίδα περιέχει 100 κανάλια Ελληνικά και μερικά κανάλια από την Κύπρο. Τα στιγμιότυπα και τις ονομασίες των 100 καναλιών τις βλέπετε στην εικόνα 4.

4.-GREEK-CHANNELS-1-100.jpg

εικονα 4

Καλό σερφάρισμα για ελληνικά κανάλια απο το Ιντερνετ εύχομαι σε όλους

Τάσος απο την Τσεχία
Tasos.cz

Edited by tasos.cz

Καλέ μου φίλε Τασούλη ρίξε μια ματιά και εδώ: http://greek-movies.com/livetv.php

Γιαννακη καλη η σελιδα που εβαλες αλλα εχει τα μισα καναλια απο την πρωτη σελιδα και επισης μερικα καναλια αργουνε πολυ να ανοιξουνε ή δεν ανοιγουνε καθολου.

Πολυ προτιμώτερη ειναι η πρωτη σελιδα και το αρχειο android  που ανοιγει με το vlc  :award:

https://raw.githubusercontent.com/free-greek-iptv/greek-iptv/master/android.m3u

Ο  δορυφορικός μου δέκτης ΑΜΙΚΟ 8265+  παίζει σχεδόν όλα τα δωρεάν ελληνικά κανάλια από το Ιντερνετ βλέπε  μερικές Φώτο παρακάτω. Εξαίρεση αποτελούνε τα κανάλια που είναι μέσα από το youtube τα οποία ο ΑΜΙΚΟ δεν τα παίζει και αυτο είναι λυπηρό γιατι ετσι δεν παιζουνε τα πολυ σημαντικα για μενα κρατικα καναλια. Μερικα καναλια εχουνε πολυ καλη ποιοτητα εικονας, μερικα μετρια εικονα και μερικα κατω του μετριου μεσα απο την 42αρα LED τηλεοραση μου. Ενα  πολύ ωραίο κανάλι είναι το Ελληνικός FM με υπέροχα ελληνικά τραγούδια και πανέμορφες εικόνες από την Πατρίδα.

amiko-list-gr-000.jpg

amiko-list-gr-001.jpg

amiko-list-gr-002.jpg

amiko-list-gr-003.jpg

amiko-list-gr-004.jpg

amiko-list-gr-005.jpg

amiko-list-gr-006.jpg

amiko-list-gr-007.jpg

amiko-list-gr-008.jpg

04basics.600.jpg

Τηλεθέαση των δωρεάν IPTV ελληνικών καναλιών μονο απο το λάπτοπ μου

Αγαπητοί φίλοι, μετά τον αρχικό μου ενθουσιασμό και την ενασχόληση της λήψης των δωρεάν IPTV ελληνικών καναλιών μέσω δορυφορικών δεκτών κατέληξα στα  συμπέρασμα ότι από τώρα και στο εξής θα βλέπω τα δωρεάν IPTV ελληνικά κανάλια μόνο μέσα από το λαπτοπ μου και όχι μέσα από δορυφορικό δέκτη. Στην απόφαση αυτή κατέληξα για τους εξής λόγους:

1. Μόνο μέσω του λαπτοπ παίζουνε τα κρατικά ΕΡΤ1,ΕΡΤ2,ΕΡΤ3 ως WORLDWIDE τα οποία για μένα έχουνε πολύ μεγάλη αξία ενώ μέσω δορυφορικού δέκτη τα ΕΡΤ1,ΕΡΤ2,ΕΡΤ3 δεν παίζουνε ούτε ως WORLDWIDE

2. Η ποιότητα θέασης μέσω της 16αρας LED οθόνης του λάπτοπ έχει πολύ καλύτερη ποιότητα παρά μέσα από την 42αρα LED TV συνδεδεμένης με τον δορυφορικό δέκτη ΑΜΙΚΟ. 

3. Σε κάποια κανάλια με πολύ χαμηλή ανάλυση είναι απαράδεκτη η τηλεθέαση στην 42αρα LED TV  συνδεδεμένης με τον ΑΜΙΚΟ ενώ στο λαπτοπ τα ίδια αυτά κανάλια έχουνε υποφερτή εικόνα και θέαση. Σήμερα για παράδειγμα που έβλεπα μια όμορφη ελληνική κωμωδία με τον Θανάση Βέγγο και τον Λάμπρο Κωνσταντάρα από αγανάκτηση για την πολύ κακή ποιότητα εικόνας παράτησα την 42αρα LED TV + ΑΜΙΚΟ και είδα την ταινία αυτή έως το τέλος με υποφερτή εικόνα μέσα στο λαπτοπ μου.

4. Γιατί το λαπτοπ μου έχει ισχυρό επεξεργαστή, ισχυρή κάρτα γραφικών και πολύ καλό WiFi με αποτέλεσμα το stream μέσω laptop  να είναι πιο σταθερό και υποφερτό, τα κανάλια να μην κολλάνε τόσο συχνά όσο μέσω του δορυφορικού δέκτη.

5. Γιατί ο χειρισμός και οι δυνατότητες των media playres και του Ιντερνετ μέσω του λάπτοπ είναι πολύ ισχυρότερες και απεριόριστες σε σχέση με την φτωχή λειτουργικότητα και τον χειρισμό τoυ δορυφορικού δέκτη σαν media player.

6. Γιατι με την φορητότητα του λάπτοπ και το πολύ καλό του wifi μπορει να βλέπω τα δωρεάν IPTV ελληνικά κανάλια σε οποιοδήποτε δωμάτιο στους 2 ορόφους του σπιτιού μου. Το καλοκαιρι μαλιστα μπορει να βλέπω τα δωρεάν IPTV ελληνικά κανάλια και εξω απο το σπιτι μου στους κηπους εμπρος η πισω απο σπιτι.

Όταν τα δωρεάν IPTV ελληνικά κανάλια θα γίνουνε όλα σε HD ανάλυση και τα stream δεν θα κολλάνε τόσο, μόνο τότε θα γυρίσω στην τηλεθέαση των δωρεάν IPTV ελληνικών καναλιών μέσω δορυφορικού δέκτη.

Έως τότε μένω πιστός θεατής στην τηλεθέαση των δωρεάν IPTV ελληνικών καναλιών μέσω του λαπτοπ μου.

Ειμαι κατενθουσιασμενος οτι βλεπω τα ελληνικα καναλια εστω με αυτη την αναγκαστικη λυση της μετριας πολλες φορες ποιοτητας εικονας με μερικες διακοπες και αλλα τινα προβληματα.

Ειμαι χαρουμενους που τωρα μου ανοιχτηκαν διαπλατα τα παραθυρα τηλεθεασης προς την Πατριδα.

Tasos.cz 

mi-gaming-laptop-660_032718052258.jpg

Edited by tasos.cz

Τασούλη αυτή την λίστα να την ανεβάσεις σε μορφή αρχείο εδώ στο site ετσι ώστε να είναι προσιτή σε όλα τα παιδιά.

71xJYNKrLgL._SY355_.png

Παιδιά μην ξεχνάτε και την ραδιοφωνική λίστα για ελληνικα ραδιοφωνα μεσω Ιντερνετ.

Η ιστοσελιδα είναι αυτή εδώ:   https://raw.githubusercontent.com/free-greek-iptv/greek-iptv/master/radio.m3u

Την ιστοσελιδα την αποθηκευεται σε ενα φακελλο στον υπολογισστη με το ονομα radio και εν συνεχεια την ανοιγεται με το VLC.

Για τους λάτρεις του ραδιόφωνου (μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ) η ραδιοφωνική  αυτή λίστα παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον.

Βέβαια η λίστα όπως δόθηκε είναι αρκετά παλιά, αλλά άνετα μπορεί να την τροποποιήσετε με το πρόγραμμα VLC.

Στην αρχική λίστα εμφανίστηκαν 483 ραδιοφωνικά κανάλια. Με το που άνοιξα την λίστα πολλά από τα αναφερόμενα ράδια έπαυσαν πια να παίζουνε,  όποτε την λίστα την ξεκαθάρισα με το VLC και τώρα έχω την τελική λίστα με 195 ραδιοφωνικά κανάλια από όλα τα μέρη της Ελλάδος και για όλα τα γούστα.  

195 ελληνικά ραδιοφωνικά κανάλια  είναι υπεραρκετά.

Το ραδιόφωνο δεν κουράζει όπως η τηλεόραση, μπορεί να παίζει ώρες ολόκληρες ενώ ασχολείστε με άλλα πράγματα. 

Ακούγοντας το ελληνικό  ραδιόφωνο αποκτήσαμε άλλη μια δυνατότητα  να είμαστε εμείς οι ξενιτεμένοι ακόμη πιο κοντά την Μητέρα Πατρίδα

ceb5cebbcebbceb1ceb4ceb1-cebaceb1cf81ceb

Στην υπέροχη ελληνική ραδιοφωνική λίστα https://raw.githubusercontent.com/free-greek-iptv/greek-iptv/master/radio.m3u διαπίστωσα οτι υπάρχουνε αρκετά ραδιόφωνα με RDS όπως το δείχνει το VLC.

Αυτήν την στιγμή ακούω το kiss2111 και το RDS του καναλιού μου δείχνει το όμορφο τραγούδι της INDILA - DERNIERE DANSE  

Για οσους ενδιαφερονται  στελνω την νεα τελική λίστα με τα 195 ραδιοφωνικά κανάλια από όλα τα μέρη της Ελλάδας.
Αρκει το αρχειο να το ξεζιπάρετε και να το παιξετε με το vlc. 
Καλη ακρόαση εύχομαι  :drummer:

GR-radio-195.rar

Ευχαριστούμε Τασούλη.

61dQsrpbyEL._SX450_.jpg

Λοιπον  αγαπητοι φιλοι,  μου εστειλαν απο την Τσεχια μια λιστα με τσεχικα IPTV καναλια και ετριβα τα ματια μου. Τι να πει καποιος οταν συγκρινει την  τελεια ποιοτητα αυτων των IPTV καναλιων με τα δικα μας χαμηλης ποιοτητας και διακοπες IPTV ελληνικα κανάλια. Η διαφορα ποιοτητας ειναι οπως η ημερα με την νυκτα. Το λιγoτερο που μπορω να πω ειναι, οτι οι Τσεχοι καναλάρχες σεβονται τους τηλεθεατες των IPTV καναλιων που τα παρακολουθουνε. Μακαρι καποτε και οι ιδιοκτητες των ελληνικων IPTV καναλιών να δειξουνε αναλογο σεβασμο σε μας τους τηλεθεατες των ελληνικων IPTV.   Θα ειναι προς το συμφερον ολων, ιδιοκτητων και τηλεθεατων.

Edited by tasos.cz

Μήν περιμένεις γενικότερα να δείς Ελληνική τηλεόραση της προκοπής  είμαστε εκ φύσεως λαός που όλα τα κάνουμε ......αρπακόλα.....γεφύρια  πέφτουνε....γιατροί  τ,αρπάζουνε  ,πανεπιστήμια  μπάχαλο   άσε αδερφέ  είμαστε ενα μάτσο χάλια.

Ετσι ειναι Γιαννακη, εμεις που ζουμε στο εξωτερικο οπου υπαρχει προγραμματισμος και σοβαροτητα, βλεπουμε τα χαλια της Πατριδας και ποναει η καρδια μας.

Edited by tasos.cz